Utah
High School
2024 Outdoor Track & Field
Season:
2024 Outdoor
Outdoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Indoor
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
Switch to
Meet List
Teams
Men's
Top Athletes
Women's
Top Athletes
Performance Lists
Lists
Utah
Rankings
/
/
Swipe to view all teams
1A
Region 19
Green River
Lake Powell
Monticello
Monument Valley (UT)
Navajo Mountain
Pinnacle Canyon Academy
Whitehorse
Region 20
Bryce Valley
Diamond Ranch Academy
Escalante
Milford
Panguitch
Piute
Valley
Wayne
Region 21
Dugway
EskDale
Mt Vernon
Telos Academy
Utah Schools for the Deaf & the Blind
West Desert
West Ridge Academy
Region 22
Altamont
Manila
Rich
Tabiona
Tintic
Wendover
2A
Region 15
Duchesne
Grand County
Gunnison Valley
North Sevier
North Summit
San Juan
Region 16
American Prepatory WV
Freedom Preparatory Academy
Intermountain Christian
Merit Academy
Real Salt Lake Academy
Rockwell Charter
Utah Military Academy Camp Williams
Utah Military Academy Hill Field
Wasatch Academy
Region 17
American Heritage
American Leadership (Spanish Fork)
American Prep Draper
DaVinci Academy
Maeser Preparatory
Rowland Hall
St Joseph
Venture Academy
Waterford
Region 18
Beaver
Enterprise
Kanab
Millard
Parowan
South Sevier
Water Canyon
3A
Region 12
Canyon View
Carbon
Delta
Emery
Juab
Manti
North Sanpete
Richfield
Region 13
Ben Lomond
Grantsville
Morgan
Ogden
South Summit
Union
Region 14
Juan Diego Catholic
Judge Memorial
Layton Christian
Liahona Preparatory Academy
Providence Hall
Summit Academy
4A
Region 08
Mountain View
Orem
Payson
Provo
Timpanogos
Uintah
Region 10
Cottonwood
Hillcrest
Jordan
Murray
Park City
Stansbury
Tooele
Region 11
Bear River
Green Canyon
Logan
Mountain Crest
Ridgeline
Sky View
Region 9
Cedar City
Crimson Cliffs
Desert Hills
Dixie
Hurricane
Pine View
Snow Canyon
Tuacahn
5A
Region 4
Cyprus
Granger
Hunter
Kearns
Taylorsville
West Jordan
Region 5
Bonneville (Ogden)
Bountiful
Box Elder
Clearfield
Northridge
Roy
Viewmont
Woods Cross
Region 6
Alta
Brighton
East
Highland
Olympus
Skyline (UT)
West
Region 7
Cedar Valley
Maple Mountain
Salem Hills
Spanish Fork
Springville
Timpview
Wasatch
6A
Region 1
Davis (UT)
Farmington
Fremont
Layton
Syracuse
Weber
Region 2
Bingham
Copper Hills
Corner Canyon
Herriman
Mountain Ridge
Riverton
Region 3
American Fork
Lehi
Lone Peak
Pleasant Grove
Skyridge
Westlake
Active Uncategorized Teams in Utah
American International
Christian Heritage
Cross Creek
Granite (CLOSED 2007)
Salt Lake Lutheran
San Juan
Utah High School Activities Association
Woodland Hills
Can't find your team?
Coaches
, help update team classifications
Mens Top Athletes
100m
11
Jerome Myles
10.57
(-.5)
UT
Corner Canyon
May 04
2024 PACS BYU Invitational
200m
11
Jerome Myles
20.84
(1.2)
PR
UT
Corner Canyon
May 04
2024 PACS BYU Invitational
400m
12
Dominic Overby
47.08
PR
UT
West Jordan
Apr 20
Davis Invitational
800m
12
Noah Nielson
1:49.86
PR
UT
American Fork
Apr 06
2024 Arcadia Invitational
1600m
12
Daniel Simmons
4:01.78
PR
UT
American Fork
May 04
2024 PACS BYU Invitational
3200m
12
Daniel Simmons
8:34.96
UT
American Fork
Apr 06
2024 Arcadia Invitational
110mH-39"
10
Joshua Hamblin
13.84
(3.8)
PR
UT
Weber
May 04
2024 PACS BYU Invitational
300mH-36"
10
Joshua Hamblin
37.00
PR
UT
Weber
May 04
2024 PACS BYU Invitational
4x100m
Chryshaun Lee
Bryton Brady
Brayden Eyre
Jerome Myles
41.07
UT
Corner Canyon
May 04
2024 PACS BYU Invitational
4x200m-
Chryshaun Lee
Brayden Eyre
Brock White
Jerome Myles
1:25.45
UT
Corner Canyon
May 04
2024 PACS BYU Invitational
4x400m
Mason Hamilton
Brock White
Preston Rasmussen
Tate Kjar
3:15.24
UT
Corner Canyon
May 04
2024 PACS BYU Invitational
4x800m
Relay Team
7:31.57
UT
American Fork
May 04
2024 PACS BYU Invitational
SprintMed2248-[200-200-400-800]
Jacob Carter
Talmadge Sommers
Brogan Garrett
Tucker Giles
3:36.04
UT
Morgan
Apr 06
2024 Arcadia Invitational
Shot-12lb
9
Jace Cook
59' 1.5
PR
UT
Syracuse
Apr 20
Davis Invitational
Discus-1.6kg
10
Matthew Bryant
192' 5
PR
UT
Lone Peak
Apr 13
2024 Utah County Invitational
Javelin-800g
11
Treysen Colmenares
194' 3
PR
UT
Uintah
May 04
2024 PACS BYU Invitational
HJ
12
Hayden Gribble
6' 8
PR
UT
Corner Canyon
Mar 16
Tony Glover Memorial Invitational
PV
12
Sam Price
15' 6
PR
UT
Syracuse
Apr 20
Davis Invitational
LJ
12
Dominic Overby
24' 7
(2.2)
PR
UT
West Jordan
Apr 19
2024 Caveman Classic
TJ
12
Robert Johnson
35' 9
(.0)
UT
Green Canyon
Apr 13
Grizz Invite
View Top 10 in These Events
View More Events
Womens Top Athletes
100m
10
Amelia Nadauld
11.92
(.7)
PR
UT
Snow Canyon
May 04
2024 PACS BYU Invitational
200m
10
Amelia Nadauld
24.12
(-.5)
PR
UT
Snow Canyon
May 04
2024 PACS BYU Invitational
400m
11
Desirae Riehle
55.26
PR
UT
American Fork
May 04
2024 PACS BYU Invitational
800m
10
Lily Alder
2:07.28
PR
UT
Timpview
May 04
2024 PACS BYU Invitational
1600m
11
Jane Hedengren
4:35.50
PR
UT
Timpview
Apr 06
2024 Arcadia Invitational
3200m
12
Andelyn (Andie) Aagard
10:17.69
PR
UT
Lone Peak
Apr 06
2024 Arcadia Invitational
100mH-33"
12
Ebony Dodoo
14.40
(.1)
PR
UT
Delta
May 04
2024 PACS BYU Invitational
300mH-30"
10
Amelia Nadauld
42.02
PR
UT
Snow Canyon
May 04
2024 PACS BYU Invitational
4x100m
Relay Team
47.66
UT
Bingham
May 04
2024 PACS BYU Invitational
4x200m-
Relay Team
1:39.99
UT
Bingham
May 04
2024 PACS BYU Invitational
4x400m
Relay Team
3:47.20
UT
Timpview
May 04
2024 PACS BYU Invitational
4x800m
Relay Team
8:58.92
UT
Timpview
May 04
2024 PACS BYU Invitational
SprintMed2248-[200-200-400-800]
Relay Team
4:21.64
UT
Union
Apr 19
Eastern Utah championship
Shot-4kg
12
Clara Baker
43' 0
PR
UT
American Fork
Mar 28
2024 Alpha Invite
Discus-1kg
11
Burklie Burton
134' 0
UT
Layton
Apr 12
2024 Phoenix Invitational
Javelin-600g
11
Cadee Alder
132' 6
UT
Manti
May 04
2024 PACS BYU Invitational
HJ
12
Cami Cvitkovich
5' 10.25
PR
UT
Weber
Apr 20
Davis Invitational
PV
12
MoneĀ“t Ward
12' 6
PR
UT
Bingham
Apr 24
Herriman, Riverton Bingham Tri-Meet
LJ
10
Amelia Nadauld
18' 6.25
PR
UT
Snow Canyon
Apr 27
Dixie Invitational
TJ
12
Madison Thurgood
33' 8
(.0)
UT
Box Elder
Apr 13
Grizz Invite
View Top 10 in These Events
View More Events
Standard Performance Lists
Utah - All
1A
2A
3A
4A
5A
6A
Custom Performance Lists
Deaf High Schools
Request a new Custom List
Sports Association Website