in partnership with
Northwest Ohio Athletic
5,000 Meters
Cross Country
Bests
(Teams)
(Athletes)
(Meets)
(Meet Simulation)
{{appC.custom.distance}}
&
{{appC.custom.distance2}}
{{appC.params.custDesc}}
-
Filtered to teams in
this division
.
Level
{{item.name}}
Location
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
{{appC.params.level<=4?'League':(appC.params.level==8?'Conf':'Org')}}
{{item.depth>=2?' ':''}}{{item.depth>=3?' ':''}}{{item.depth>=4?' ':''}}{{item.name}}
Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
NXV Region
-- All --
{{item.name}}
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Season
Indoor Track
Outdoor Track
Cross Country
{{season.season%10000}}
Season
All Time Bests
{{season}}
Filter by Age/Grade
Restrict
Highlighter
{{(appC.data.tree && appC.data.tree.length>1) ? 'Make a Custom List' : 'Custom...'}}
Make a custom rankings list with:
{{team.name}}
Edit this List
All
Validated
Add a 2nd Distance
Remove 2nd Distance
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
{{item.name}} - {{item.count| number:0}} Results
Filter
ing
by
Grade:
{{grade.Grade}}
|
Filter
ing
by
Age:
{{age.Age}}
|
* Age on December 31st, {{appC.params.season}}.
Apply Filter
Update Filter
Remove
Highlighter is active:
Click
Tap
an entry to show highlight options.
View Hypothetical Meet
View Hypothetical Meet
View Simulated Team Scores
Men
Women
Teams
Athletes
Meets
Compare Athletes
Log in to Compare
Select Athletes to Compare...
Age
Grade
Athlete
Time
ST
Team
Date
Meet
1.
12
Xander Fackler
15:52.4
PR
OH
Bryan
Oct 28
OHSAA D2 Region - Tiffin
2.
17
11
Braydon Buchanan
16:42.8
PR
OH
Bryan
Oct 21
OHSAA D2 District - Columbus Grove
3.
11
Caleb Harrow
16:50.1
OH
Archbold
Sep 2
Columbus Grove Bulldog Invitational
4.
17
11
Konnor Hawkins
16:57.1
PR
OH
Pike-Delta-York
Oct 28
OHSAA D3 Region - Tiffin
5.
9
Elijah Cummins
17:09.2
PR
OH
Bryan
Sep 23
Liberty Center Extravaganza
6.
9
Mason Like
17:10.3
PR
OH
Liberty Center
Sep 23
Liberty Center Extravaganza
7.
12
Garrett Leininger
17:15.4
PR
OH
Wauseon
Oct 21
OHSAA D2 District - Columbus Grove
8.
10
Landon Williamson
17:16.6
PR
OH
Bryan
Sep 16
Cedarville Friendship Invitational
9.
9
Malaki Neilson
17:17.6
PR
OH
Bryan
Sep 2
Columbus Grove Bulldog Invitational
10.
12
Brennen Yates
17:19.4
PR
OH
Patrick Henry
Sep 23
Liberty Center Extravaganza
11.
9
Spencer Woodward
17:21.3
PR
OH
Bryan
Oct 21
OHSAA D2 District - Columbus Grove
12.
11
Daniel Sintobin
17:22.4
PR
OH
Pike-Delta-York
Oct 28
OHSAA D3 Region - Tiffin
13.
9
Clay Wasnich
17:30.3
PR
OH
Wauseon
Sep 23
Liberty Center Extravaganza
14.
11
Isaac Sheets
17:35.4
PR
OH
Evergreen
Oct 28
OHSAA D3 Region - Tiffin
15.
10
Eli Armstrong
17:39.2
PR
OH
Pike-Delta-York
Oct 7
Hudson Booster Invitational
16.
11
Matthew Slone
17:44.2
PR
OH
Bryan
Sep 16
Cedarville Friendship Invitational
17.
9
Micah Vivian
17:44.8
PR
OH
Evergreen
Sep 23
Liberty Center Extravaganza
18.
10
Nye Bradbee
17:55.3
PR
OH
Bryan
Sep 23
Liberty Center Extravaganza
19.
11
Miles Kuntz
18:00.8
PR
OH
Wauseon
Oct 21
OHSAA D2 District - Columbus Grove
20.
12
Brennan Garrow
18:06.3
OH
Archbold
Oct 28
OHSAA D3 Region - Tiffin
21.
11
Oliver Seibert
18:07.6
OH
Archbold
Oct 28
OHSAA D3 Region - Tiffin
22.
9
Brady Chapa
18:11.4
PR
OH
Liberty Center
Sep 16
Galion XC Festival
23.
10
Wyatt Medina
18:12.2
PR
OH
Wauseon
Oct 21
OHSAA D2 District - Columbus Grove
24.
11
Matthew Siler
18:12.5
PR
OH
Wauseon
Oct 21
OHSAA D2 District - Columbus Grove
25.
12
Levi Short
18:16.3
PR
OH
Wauseon
Sep 23
Liberty Center Extravaganza
26.
12
Brad Voll
18:18.4
PR
OH
Archbold
Sep 23
Liberty Center Extravaganza
27.
16
10
Tony Foust
18:19.1
PR
OH
Bryan
Oct 28
OHSAA D2 Region - Tiffin
28.
12
Lance Ramirez
18:26.4
PR
OH
Archbold
Sep 23
Liberty Center Extravaganza
29.
10
Khristopher Alspaug...
18:26.6
PR
OH
Bryan
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
30.
10
Jayden Harmon
18:30.1
OH
Evergreen
Oct 7
Hudson Booster Invitational
31.
10
Rudyard Truax
18:33.0
PR
OH
Bryan
Sep 16
Cedarville Friendship Invitational
32.
11
Joshua Geis
18:36.5
PR
OH
Bryan
Sep 16
Cedarville Friendship Invitational
33.
10
Jude Hudson
18:39.6
PR
OH
Archbold
Oct 28
OHSAA D3 Region - Tiffin
34.
11
Logan Williams
18:42.2
PR
OH
Wauseon
Oct 21
OHSAA D2 District - Columbus Grove
35.
10
Tyler Barnes
18:45.3
PR
OH
Pike-Delta-York
Oct 28
OHSAA D3 Region - Tiffin
36.
10
Ethan Walz
18:47.4
PR
OH
Montpelier
Sep 23
Liberty Center Extravaganza
37.
11
Avery Thompson
19:02.0
PR
OH
Montpelier
Sep 16
Fayette Eagle Invitational
38.
10
Blake Fisher
19:03.1
OH
Evergreen
Oct 7
Hudson Booster Invitational
39.
11
Jesse Nofziger
19:05.1
PR
OH
Archbold
Oct 28
OHSAA D3 Region - Tiffin
40.
9
Cameron Madden
19:13.8
PR
OH
Swanton
Oct 21
OHSAA D2 District - Columbus Grove
41.
12
Asa Hudson
19:21.4
PR
OH
Archbold
Aug 26
Defiance Early Bird XC Open
42.
15
9
Tristan Pena
19:24.6
PR
OH
Wauseon
Sep 23
Liberty Center Extravaganza
43.
9
Aiden Wyse
19:28.1
PR
OH
Archbold
Sep 23
Liberty Center Extravaganza
44.
11
Simeon Williamson
19:30.4
OH
Bryan
Sep 16
Cedarville Friendship Invitational
45.
12
Vincent Gutierrez
19:36.0
OH
Liberty Center
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
46.
9
Grahm Rosebrook
19:36.8
PR
OH
Patrick Henry
Sep 23
Liberty Center Extravaganza
47.
12
Ethan Cone
19:36.9
PR
OH
Pike-Delta-York
Oct 7
Hudson Booster Invitational
48.
10
Jace Beck
19:39.0
OH
Archbold
Sep 9
Tiffin Columbian Cross Country Carnival
49.
11
Mason Bickel
19:43.0
OH
Archbold
Sep 2
Columbus Grove Bulldog Invitational
50.
9
Bo King
19:52.2
PR
OH
Archbold
Sep 23
Liberty Center Extravaganza
51.
12
Samuel Theil
19:54.9
PR
OH
Bryan
Sep 16
Cedarville Friendship Invitational
52.
9
Ethan Bailey
19:55.9
PR
OH
Bryan
Sep 23
Liberty Center Extravaganza
53.
11
Henry Bowman
19:56.2
PR
OH
Bryan
Sep 16
Cedarville Friendship Invitational
54.
10
Carson Knapp
19:57.0
PR
OH
Liberty Center
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
55.
9
Carter St. John
20:07.5
PR
OH
Wauseon
Sep 23
Liberty Center Extravaganza
56.
10
Jaden Osterland
20:10.7
OH
Archbold
Sep 23
Liberty Center Extravaganza
57.
11
Liam Hunt
20:25.1
OH
Bryan
Sep 16
Cedarville Friendship Invitational
58.
12
James Camper
20:28.4
OH
Montpelier
Sep 23
Liberty Center Extravaganza
59.
9
Connor Plassman
20:31.8
PR
OH
Archbold
Sep 23
Liberty Center Extravaganza
60.
11
Preston Nofziger
20:37.9
PR
OH
Archbold
Oct 7
Hudson Booster Invitational
61.
12
Braydon Stamper
20:44.4
OH
Bryan
Sep 9
Mason XC Invitational
62.
12
Carter Jack
20:51.0
PR
OH
Bryan
Sep 23
Liberty Center Extravaganza
63.
9
Joshua Sampson
20:52.2
PR
OH
Bryan
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
64.
10
Samuel Bentz
20:54.1
OH
Archbold
Sep 9
Tiffin Columbian Cross Country Carnival
65.
9
Jack Jones
20:56.1
PR
OH
Liberty Center
Sep 23
Liberty Center Extravaganza
66.
10
Jonathan Blank
21:01.0
PR
OH
Bryan
Sep 16
Cedarville Friendship Invitational
10
Mason Phonephomhom
21:01.0
PR
OH
Montpelier
Oct 7
Archer Invitational
68.
12
Gavin Walker
21:07.7
OH
Archbold
Sep 23
Liberty Center Extravaganza
69.
10
Timothy Postelwait
21:22.6
PR
OH
Pike-Delta-York
Oct 28
OHSAA D3 Region - Tiffin
70.
11
Kellen Shooner
21:28.6
PR
OH
Bryan
Sep 9
Mason XC Invitational
71.
9
Landynn Krugh
21:37.0
PR
OH
Archbold
Oct 7
Hudson Booster Invitational
72.
9
Logan Stuckey
21:40.4
PR
OH
Archbold
Aug 26
Defiance Early Bird XC Open
73.
9
Brett Skiver
21:40.8
PR
OH
Bryan
Oct 7
Coldwater Lions Invitational
74.
10
Owen Isaacs
21:45.3
PR
OH
Bryan
Sep 9
Mason XC Invitational
75.
10
Nick Frey
21:51.7
PR
OH
Archbold
Sep 9
Tiffin Columbian Cross Country Carnival
76.
12
Brenton Rettig
21:58.1
PR
OH
Patrick Henry
Sep 23
Liberty Center Extravaganza
77.
10
Colton Nofziger
21:59.9
PR
OH
Archbold
Oct 7
Hudson Booster Invitational
78.
11
Joe Mosko
22:04.0
OH
Swanton
Sep 16
Fayette Eagle Invitational
79.
9
Gage Nafziger
22:04.7
PR
OH
Archbold
Oct 7
Hudson Booster Invitational
80.
9
Luke Ward
22:14.1
PR
OH
Archbold
Aug 26
Defiance Early Bird XC Open
81.
10
Avery Roth
22:38.9
OH
Archbold
Sep 9
Tiffin Columbian Cross Country Carnival
82.
11
Austin Lammers
22:47.7
OH
Patrick Henry
Sep 23
Liberty Center Extravaganza
83.
12
Dawson Moore
23:13.5
OH
Bryan
Sep 9
Tiffin Columbian Cross Country Carnival
84.
10
Joshua Lazenby
23:26.3
OH
Evergreen
Sep 19
Blissfield Early Bird
85.
9
Michael Funnell
23:39.0
PR
OH
Archbold
Sep 23
Liberty Center Extravaganza
86.
9
Dimitri Akmolin
24:12.1
PR
OH
Bryan
Sep 16
Cedarville Friendship Invitational
87.
9
Joseph Kinghorn
24:24.4
PR
OH
Bryan
Sep 16
Cedarville Friendship Invitational
88.
10
Joel Ward
24:50.9
PR
OH
Archbold
Aug 26
Defiance Early Bird XC Open
89.
10
Elijah Hancock
24:55.3
OH
Bryan
Sep 16
Cedarville Friendship Invitational
90.
12
Michael Spears
25:26.5
PR
OH
Bryan
Sep 9
Mason XC Invitational
91.
11
Maxwell Nelson
25:36.5
PR
OH
Bryan
Sep 16
Cedarville Friendship Invitational
92.
10
Carson Prigge
25:54.9
OH
Patrick Henry
Oct 7
Fostoria Boosters Invitational
93.
9
Lucas Hanak
26:23.2
PR
OH
Wauseon
Aug 26
Defiance Early Bird XC Open
94.
-
Caleb Herron
28:11.2
PR
OH
Bryan
Sep 9
Mason XC Invitational
Log in to embed this report into your website
Log In or Create Free Account to View More Stats
Log In / Create Free Account to View
Top 50 rankings in each category are
free
.
An account provides access to our most powerful features and allows us to keep you informed of new tools.