| | Age | Grade | Athlete | Time | ST | Team | Date | Meet |
| 1. | | 11 | Guage Montgomery | 17:09.3PR | MS | Loyd Star | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 2. | | 12 | Payden Taylor | 17:15.8PR | MS | New Site | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 3. | | 9 | William Skelton | 17:21.4PR | MS | St Andrews Episcopal | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 4. | | 8 | Jackson Jumper | 17:47.7PR | MS | St Andrews Episcopal | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 5. | | 12 | Perry Liam | 18:32.7PR | MS | St Andrews Episcopal | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 6. | | 12 | Gabe Rakestraw | 18:34.9 | MS | East Union | Oct 24
| MHSAA Region 1-1A, 2-1A, 1-2A, 1-3A, 2-4A, 1-... |
| 7. | | 10 | Dale Britt | 18:46.5PR | MS | Eupora | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 8. | | 9 | Johnny Jordan | 18:49.1PR | MS | East Union | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 9. | | 11 | David Comans | 18:52.0PR | MS | East Union | Oct 19
| Union County Championships |
| 10. | | 12 | Ahmir Hoskins | 19:17.0PR | MS | St Andrews Episcopal | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 11. | | 8 | Xander Bacon | 19:18.2PR | MS | St Andrews Episcopal | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 12. | | 9 | Clark Bergin | 19:21.8PR | MS | St Andrews Episcopal | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 13. | | 11 | Hayden Skates | 19:21.9PR | MS | West Lincoln | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 14. | | 10 | Finn Tarver | 19:24.0PR | MS | St Andrews Episcopal | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 15. | | 9 | Casen Chism | 19:24.1PR | MS | East Union | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 16. | | 8 | Carson Sellers | 19:27.5PR | MS | Loyd Star | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 17. | | 8 | Channin Brasfield | 19:33.0PR | MS | New Site | Oct 24
| MHSAA Region 1-1A, 2-1A, 1-2A, 1-3A, 2-4A, 1-... |
| 18. | | - | Nate Cale | 19:34.0PR | MS | Ingomar | Oct 19
| Union County Championships |
| 19. | | 7 | Chase Seawright | 19:44.0PR | MS | Ingomar | Oct 19
| Union County Championships |
| 20. | | 10 | Jayden Irby | 19:56.8 | MS | Sebastopol Att Center | Oct 21
| French Camp Classic |
| 21. | | 10 | Colton Westmoreland | 20:07.3PR | MS | Eupora | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 22. | | 8 | James McConnell | 20:13.1PR | MS | Walnut | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 23. | | 11 | Hayden Bailey | 20:18.7PR | MS | Walnut | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 24. | | 12 | Joseph Rollins | 20:29.6 | MS | Eupora | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 25. | | 10 | Kyler Kent | 20:33.7PR | MS | Eupora | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 26. | | 10 | Jamisyn Kelly | 20:35.8PR | MS | Loyd Star | Oct 2
| Cathedral Cross Country Invitational |
| 27. | | 8 | Hunter King | 20:41.8PR | MS | East Union | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 28. | | 12 | Chance McLellen | 20:44.0 | MS | East Union | Oct 19
| Union County Championships |
| 29. | | 10 | Max Clemmer | 20:46.5PR | MS | Walnut | Oct 24
| MHSAA Region 1-1A, 2-1A, 1-2A, 1-3A, 2-4A, 1-... |
| 30. | | 10 | Cooper Creel | 20:46.9 | MS | Loyd Star | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 31. | | 8 | Jacob Jones | 20:48.0PR | MS | West Lincoln | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 32. | | 12 | Seth Johnson | 20:52.0 | MS | East Union | Oct 19
| Union County Championships |
| 33. | | 7 | Jeremiah McAlister | 21:02.7PR | MS | Walnut | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 34. | | 12 | Aiden Alford | 21:05.5 | MS | Lake | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 35. | | 7 | Landon Jones | 21:18.7PR | MS | Walnut | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 36. | | 11 | Kameron Brister | 21:19.6PR | MS | Leflore County | Oct 7
| Warrior XC Classic |
| 37. | | 11 | Cody Bost | 21:24.9PR | MS | Ingomar | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 38. | | 7 | Brayden Hopper | 21:25.1PR | MS | Walnut | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 39. | | 11 | Drew Herbert | 21:30.4PR | MS | New Site | Oct 24
| MHSAA Region 1-1A, 2-1A, 1-2A, 1-3A, 2-4A, 1-... |
| 40. | | 9 | Maddux Johnson | 21:30.5PR | MS | West Lincoln | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 41. | | 11 | Lionel Mays | 21:32.6PR | MS | Eupora | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 42. | | 11 | Kameron Carr | 21:34.8PR | MS | Eupora | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 43. | | 10 | Daveon Jones | 21:45.1PR | MS | Leflore County | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 44. | | 10 | James Mixon | 21:49.4PR | MS | Bruce | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 45. | | 12 | Justin Bailey | 21:50.6 | MS | Pisgah | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 46. | | 8 | Brody Leggett | 21:52.2PR | MS | West Lincoln | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 47. | | 9 | Jordan Mccullum | 21:54.3PR | MS | O'Bannon | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 48. | | 7 | Hayden Hopper | 21:54.8PR | MS | Walnut | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 49. | | 11 | Peyton Cole Tutor | 21:55.2PR | MS | Bruce | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 50. | | 9 | Brady Johnson | 21:56.4PR | MS | Eupora | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 51. | | 11 | Damian Jordon | 22:01.0 | MS | East Union | Oct 19
| Union County Championships |
| 52. | | 11 | Kamarion Weathers | 22:01.7PR | MS | Leflore County | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 53. | | 9 | Aden Purvis | 22:07.2PR | MS | West Lincoln | Oct 2
| Cathedral Cross Country Invitational |
| 54. | | 11 | Finley Bergin | 22:15.2PR | MS | St Andrews Episcopal | Sep 9
| Gulf Coast Stampede |
| 55. | | 8 | Hampton Partridge | 22:18.2 | MS | Puckett | Oct 19
| Rankin County Championships |
| 56. | | 12 | Noel Kellum | 22:18.7 | MS | Puckett | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 57. | | 8 | Jacob Boone | 22:25.5PR | MS | St Andrews Episcopal | Sep 9
| Gulf Coast Stampede |
| 58. | | 7 | James Raines | 22:27.3PR | MS | Ingomar | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 59. | | 9 | Christian Miller | 22:50.0PR | MS | New Site | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 60. | | 12 | Alex Giddens | 22:59.9PR | MS | St Andrews Episcopal | Sep 9
| Gulf Coast Stampede |
| 61. | | 8 | Aiden Chen | 23:02.6PR | MS | St Andrews Episcopal | Sep 9
| Gulf Coast Stampede |
| 62. | | 8 | Eli Edwards | 23:03.0PR | MS | East Union | Oct 19
| Union County Championships |
| 63. | | 12 | Demetrius Johnson | 23:04.6 | MS | Newton | Oct 5
| Lauderdale County Championship |
| 64. | | 8 | Morgan Miles | 23:05.5PR | MS | Sebastopol Att Center | Oct 21
| French Camp Classic |
| 65. | | 12 | Pierre Silas | 23:11.0PR | MS | Leflore County | Oct 7
| Warrior XC Classic |
| 66. | | 9 | Zane Smith | 23:11.6PR | MS | Pisgah | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 67. | | 11 | Clayton Hill | 23:20.1PR | MS | Ingomar | Oct 24
| MHSAA Region 1-1A, 2-1A, 1-2A, 1-3A, 2-4A, 1-... |
| 68. | | 9 | Nathan Boyd | 23:25.3PR | MS | Pisgah | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 69. | | 8 | James Philpott | 23:25.5PR | MS | St Andrews Episcopal | Sep 9
| Gulf Coast Stampede |
| 70. | | 12 | Abel Rojas | 23:28.5PR | MS | Sebastopol Att Center | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 71. | | 8 | Lucas Annunziata | 23:33.1PR | MS | St Andrews Episcopal | Sep 9
| Gulf Coast Stampede |
| 72. | | 9 | Parker Satterfield | 23:41.7 | MS | Loyd Star | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 73. | | 9 | Bo Carter | 23:41.8PR | MS | Hatley | Oct 24
| MHSAA Region 1-1A, 2-1A, 1-2A, 1-3A, 2-4A, 1-... |
| 74. | | 8 | Camp Tarver | 23:42.4 | MS | St Andrews Episcopal | Sep 9
| Gulf Coast Stampede |
| 75. | | 7 | Liam Nelson | 23:44.2PR | MS | Hatley | Oct 24
| MHSAA Region 1-1A, 2-1A, 1-2A, 1-3A, 2-4A, 1-... |
| 76. | | 12 | Derriak Starks | 23:56.1PR | MS | Leflore County | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 77. | | 8 | Mason Eady | 23:57.7PR | MS | Loyd Star | Sep 2
| The Opener HS 5K |
| 78. | | 11 | Benjamin McInnis | 24:01.9PR | MS | Sebastopol Att Center | Oct 21
| French Camp Classic |
| 79. | | - | Clayton Hll | 24:02.0PR | MS | Ingomar | Oct 19
| Union County Championships |
| 80. | | 10 | Briley Jarman | 24:05.2PR | MS | New Site | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 81. | | 8 | Brayden Briggs | 24:28.0PR | MS | East Union | Oct 19
| Union County Championships |
| 82. | | 10 | Titus Pharis | 24:34.1PR | MS | Puckett | Oct 19
| Rankin County Championships |
| 83. | | 8 | Salathan Rush | 24:35.4PR | MS | Newton | Oct 5
| Lauderdale County Championship |
| 84. | | 12 | Jarrett Mitchell | 24:40.5PR | MS | Hatley | Oct 24
| MHSAA Region 1-1A, 2-1A, 1-2A, 1-3A, 2-4A, 1-... |
| 85. | | 9 | Wyatt Carmichael | 24:43.1 | MS | Eupora | Oct 19
| Senatobia XC Invitational |
| 86. | | 10 | Braden Richardson | 24:45.0PR | MS | Hatley | Oct 24
| MHSAA Region 1-1A, 2-1A, 1-2A, 1-3A, 2-4A, 1-... |
| 87. | | 11 | Arthur Gauthier | 25:01.7 | MS | St Andrews Episcopal | Sep 9
| Gulf Coast Stampede |
| 88. | | 10 | Victor Rush | 25:01.8PR | MS | Newton | Oct 5
| Lauderdale County Championship |
| 89. | | 8 | Braxton Turner | 25:15.2PR | MS | Eupora | Oct 19
| Senatobia XC Invitational |
| 90. | | 9 | Ethan Alvarado | 25:17.0PR | MS | Eupora | Aug 31
| TCPS Twilight |
| 91. | | 10 | Ja'Norris Anthony | 25:26.3PR | MS | Wilkinson County | Oct 5
| JPS Cross Country Challenge Series Meet 4 |
| 92. | | 10 | Brody Sloan | 25:29.0PR | MS | Hatley | Oct 24
| MHSAA Region 1-1A, 2-1A, 1-2A, 1-3A, 2-4A, 1-... |
| 93. | | 12 | Banks Egger | 25:30.3 | MS | St Andrews Episcopal | Sep 9
| Gulf Coast Stampede |
| 94. | | 8 | Brantley Sprayberry | 25:33.2PR | MS | Eupora | Oct 19
| Senatobia XC Invitational |
| 95. | | 10 | Cornathan Orr | 25:33.6 | MS | Eupora | Oct 9
| Maroon Invitational |
| 96. | | 9 | William Plunkett | 25:42.8 | MS | Pisgah | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 97. | | 7 | Memphis Falvey | 26:03.2PR | MS | Loyd Star | Nov 2
| MHSAA 1A-2A-3A State Cross Country Championsh... |
| 98. | | 9 | Ben Croft | 26:05.1 | MS | St Andrews Episcopal | Sep 9
| Gulf Coast Stampede |
| 99. | | 12 | Wyatt Ware | 26:07.6 | MS | Union | Sep 2
| The Opener HS 5K |
| 100. | | 10 | Kadin Shotts | 26:36.4PR | MS | Puckett | Oct 19
| Rankin County Championships |